بلا روزگاریست این دنیا

 • همیشه از گفتن یا شنیدن واژه تولدت مبارک حالم بهم می خورد . تولدت مبارک که یک سال پیرتر شدی! یا تولدت مبارک که یک سال به مرگ نزدیک تر شدی! یا تولدت مبارک که یک سال دیگر قرار است به قتل عام ثانیه های زندگیت بپردازی! یا تولدت مبارک که یک سال دیگر قرار است ادای خوشبخت ها را دربیاوری! یا شاید هم تولدت مبارک که یک سال دیگر خانواده و دوستانت باید تو را که معجونی از خمیازه و سکسکه و سرفه و عطسه بیش نیستی تحملت کنند! 

• برای بنده سراپا تقصیر که شب و روزم برای اثبات ثبوت یا ثبوت اثبات یا چیزی در همین مایه های سرکاری می گذرد و هر روزه روز به آفتاب درب میخانه ام نهیب می زنم که اهالی این حرمسرای دنیوی را این قدر جدی نگرفته و نی نی به لالایشان نگذارد که این طایفه “ابا مکر” یا ببوسندت که یاری یا بنوشندت که جامی ، تولدت مبارک یا واژه هایی از این دست مرا به یاد این دیالوگ ناب و بکر “جانی دپ” در فیلم سینمایی “در جستجوی ناکجاآباد” به کارگردانی “مارک فورستر ، 2004″ می اندازد که : جوان ها را نباید به رختخواب فرستاد ، چون وقتی بیدار میشن یه روز پیرتر شدن!

•  دنیای فیلم و سینما دنیای” سس مایونز” نیست که تو برایش تاریخ مصرف قائل شوی دنیای ابدی و ازلیست که از اختراع ادیسون تا انحلال برادران مارکس بوده هست و خواهد هم بود. این دنیا دنیای داشتن ها و نداشتن ها نیست. این دنیا به بودن ها و نبودن ها هم پایبند نیست . این دنیا ،جهان بینی می طلبد سلوک و شهود و بصیرت راز ماندگاری و یادگاری این دنیاست . دنیای عاشقیت است ودلداده هایش هم اثیری! شیرینش لای رژ لب کپک نزده و فرهادش هم لای نان خامه ای دیپلم کار و دانش نگرفته ! این دنیا ساکنین سرزمین عجایبش آلیس فروشی بلد نیستند اگر هم چیزی بفروشند معیار فروش نیستند حداکثر اشک می فروشند اشک چشمان خود را حراج می زنند تا برای آنان که چشم ندارند و نوستالژی اشک داش آکل و مرجان برایشان از نان شب هم واجبتر است چشم بخرند. دنیای فیلم و دنیای سینما دنیای آدم های بریده نیست ، دنیای آدم های برنده است . آدم هایی که بوی الرحمن اراده و امید و رفاقتشان آزار می دهد نگاتیوهای سوخته از بیست و چهاردروغ در ثانیه را ، اصلا در این دنیا جایی و مکانی ندارند. در این دنیا حتی اگر کشتزارهای دوزخ را برای شخم تعارفت کنند تا انتهای انتهایش باید که رفت و هیچ عذری هم برای پشیمانی  پذیرفته نیست .

• دنیای هشت و نیم فلینی ،دنیای اجاره نشین های مهرجویی ،دنیای پدر خوانده های کاپولا ،دنیای وسوسه ویسکونتی ،دنیای روبان قرمز حاتمی کیا، دنیای گربه های سیاه و سفید امیر کوستوریتسا ،دنیای طعم گیلاس کیارستمی و دنیای سینما پارادیزو !!! بلا روزگاریست این دنیا !!

 

هوشمند ورعی

مدیر مسئول و مدیر آموزش آموزشگاه آزاد سینمایی موج نو


دیدگاه‌ها بسته هستند.